Gibb River Road גיב ריבר רואד, הסוואנה של אוסטרליה!

Gibb River Road גיב ריבר רואד, הסוואנה של אוסטרליה!

הקדמה

כל אחד מאיתנו חולם על איזו הרפקאת ראוד טריפ מגניב כמו בסרטים, נסיעה ברכב במדבריות אוסטרליה, שמש מרביצה בפנים, חלון פתוח, מוזיקה טובה וכבישים שלא נגמרים עם טבע שאין לו סוף…יש לי פתרון – גיב ריבר רואד אוסטרליה!
לאזור הגיב ריבר רואד הגעתי יחסית במקרה, מתוך סקרנות לחקור את היבשת האדירה הזו, ולמצוא בכל פעם את האזור הייחודי שיש לה להציע ולהראות…אחרי שטיילתי וחקרתי את כל מערב אוסטרליה בפעם השלישית, הגעתי שוב לברום, ואז הרגשתי צורך שהנה, זה הזמן, להגיע לאותם אזורים שתכלס, המון מטיילים פשוט לא מגיעים אליהם. אולי חששות, אולי בהלה, אולי חוסר מידע או וודאות מה זה האזור הזה שצפון מערב היבשת, אבל מה שבטוח – אזור מאוד מסקרן, אז הנה, הגיע הרגע, ואין זמן טוב יותר מאשר עכשיו!:)

Savannah Way

נתחיל בהתחלה - הקימברלי:

האזור עליו אנחנו מדברים נמצא בצפון מערב היבשת, מאזור ברום ועד קונונורה שליד העיר דרווין בירת הטריטוריה הצפונית. הקימברלי הוא האזור המיושב הראשון ביבשת הקנגרו, עם הגעת האדם לראשונה לפני כ – 41 אלף שנים. האוכלוסייה באזור הזה מונה כ – 41 אלף תושבים, והולכת וגדלה בערך פי 3 מכלל אוסטרליה המערבית!

הערים המרכזיות בקימברלי: ברום – הנמצאת ממש על הים, עיירת נופש מקסימה עם חופי גלישה ונופים מיוחדים. דרבי – העיירה שמתחילה להתרחק מעט מאזור קו הים לפנים היבשת. קונונורה – הנמצאת בקצהו הצפון מזרחי של הגיב ריבר רואד לכיוון העיר דרווין.

שטח: האזור הגיאוגרפי המטורף הזה באוסטרליה משתרע על פני כמעט 425 אלף קילומטר רבוע! למי שלא מצליח להבין את הפורפורצייה מדובר על שטח הגדול פי 19 משטחה של ישראל ופי 3 משטחה של אנגליה.

מז"א: כל אזור צפון יבשת אוסטרליה מאופיין באקלים טרופי ששומר על סביב ממוצע של 27 מעלות, ניתן גם לקרוא על מזג אוויר באוסטרליה כאן. 90% מהמשקעים בצפון מערב היבשת יורדים בעונה הרטובה שבין חודשי נובמבר לאפריל, ומשאירים את העונה היבשה כמעט ללא משקעים כלל, בין מאי לאוקטובר. כבר כאן אציין, אדגיש ואומר שמאוד מסוכן לטייל באזור הזה בעונה הרטובה בגלל מזגי אוויר קיצוניים שיכולים להשפיע מאוד על תנאי השטח והתנועה שלכם, כולל שטפונות ושינויים קרקע. העונה היבשה מאופיינת בחום, רוחות מזרחיות, ולילות קרירים.

גישה למים: אז אם כבר אוסטרליה…ברור שכולנו רוצים קצת מים להתרענן בהם, אז חשוב להדגיש שהאזורים בהם יש גישה נוחה לים נמצאים בעיקר באזור של ברום. שאר החופים הנמצאים בצפון הקימברלי מאופיינים במעין פיורדים של השתפלות רכסים לתוך הים, ומקשים על גישה ישירה למים. בנוסף, אחת התופעות המקסימות בים באזור זה, זה הגאות והשפל המשמעותיים שאפשר גם להיחשף ולראות אותם בברום. תופעה נוספת שאולי תזכו להיות בה, זה תופעת המדרגות לירח! Staircase to the Moon, תופעה זו נגרמת כתוצאה מעליית ירח מלא בזמן גאות נמוכה מה שיוצר אשלייה אופטית מדהימה של גרם מדרגות שעולה אל הירח…כן כן ממש כמו בסרטים!:) על התופעה, הימים והשעות ניתן לראות כאן.

כבישים: הכביש המרכזי החוצה את כל יבשת אוסטרליה ועובר גם בקימברלי, נקרא כביש 1. כביש 1 באזור הקימברלי עובר מברום ועד קונונורה, כביש סלול ונוח לכל רכב. מלבד כביש 1, ישנן דרכים נוספים לתנועה באזור הקימברלי אבל הם בעיקרם כבישים שאינם סלולים, חלקם אינם מסומנים, ואפילו יכולים להשתנות בכל עונה לפי המזג אוויר.

 

דגשים חשובים!

האזור הזה הוא אזור מרתק ומיוחד! אבל הוא גם מרחב מאוד גדול עם מעט תחנות דלק ומקומות לינה, מעט קליטה ונקודות קנייה של אוכל, אבל המווון טבע עם נופים שלא נגמרים ובעלי חיים מגוונים כמו תנינים, ציפורים, קנגרואים ועוד. אז כשאתם מגיעים לאזור הזה…רגע לפני – ממליץ בחום לעבור על רשימת הציוד המומלצת לראוד טריפ ביבשת כאן. בנוסף, ממליץ להוריד חלק מהאפליקציות כמו מיקומים של תחנות דלק, קמפים וכו', ברשימה שנמצאת כאן. וחשוב מאוד להתעדכן עם מקומיים, תחנות דלק ומרכזי מטיילים על מצב הדרכים לפני שנכנסים או מאתגרים את עצמכם בדרכים לא סלולות.

אנחנו והטבע...

גלגול של סיפור

אז את הדרך אל הגיב ריבר והקימברלי התחלתי בכלל בהחלטה יחסית ספונטנית במלבורן, משם יצאתי עם עוד 3 חברים לטיול בג'יפ, בהחלטה לנסוע את כל הדרך ממלבורן לפרת. אגב, הנסיעה הזו, בעיקר בין אזור אדלאייד – פורט אוגוסטה, עד לקייפ לה גרנד בחלקה הדרום מערבי של היבשת, מסלול פחות נפוץ לטיול בקרב רוב המטיילים, אבל בהחלט מומלץ! יכולים לקרוא על הקיטוע הזה כאן.
בהגעה לפרת, בפעם השלישית, התחלתי להרגיש הרפקתה בגוף..מעין רצון לצאת שוב, גם אם זה למקומות שבחלקם כבר הייתי – אל עבר החוף המערבי. אחרי מספר ימים בפרת אכן יצאנו צפונה לחוף המערבי, ואין ספק שתמיד כיף לחזור לפנינה של אוסטרליה המפרידה בין מרחב מדברי לים בתולי עם חופים במגוון צבעי כחול, ופארקים משוגעים כמו קלברי וקריג'יני, אם תרצו, אפשר גם לקרוא על הקיטוע הזה מפרת לברום כאן.
בברום, זו כבר הייתה התלבטות של ממש, כי כבר עוד רגע ונגמרה לי הויזה..אבל מהר מאוד התאפסתי, הגשתי בקשה לויזה מתוך אוסטרליה, והתחיל הדרבון של יציאה להרפקתה חדשה, כזו שעוד לא חוויתי עדיין – אל הקימברלי והגיב ריבר!

Gibb River Road או בקיצור ה - GRR

כללי
דרך ה – GRR מתחילה מאזור העיר Derby, משתרעת על פני כ – 660 ק"מ עד לעיר Wyndham (או כמובן הפוך, תלוי מאיפה אתם מגיעים). אל תנסו לנסוע בדרך הזו בעונה הרטובה – חלקים גדולים מהכביש יהיו מוצפים ולא עבירים, ומזג האוויר יכול ממש לשנות תוואי נסיעה וטשטוש של הדרכים! מצד שני, אם תסעו באזור הזה בעונה היבשה…אתם בהחלט לא תתחרטו! כל כך הרבה טבע ומרחב, שאתם תישארו עם זכרונות נעימים לכל החיים. ה – GRR הוא רק חלק ממסע שטח מטורף ביבשת שנקרא Savannah Way, דרך היכולה לקחת סביב 3 שבועות ויותר של טיול רכוב, העוברת בין 3 סטייטים ממערב למזרח (אוסטרליה המערבית, הטריטוריה הצפונית ועד קווינסלנד בצפון מזרח).
את דרכי הנסיעה מומלץ בחום לעשות רק עם רכבי שטח המיועדים לכך, מאחר ורק חלקים קטנים מהדרך מתאימים לרכבים רגילים. וכמו שרשמתי קודם – בגלל מיעוט תחנות דלק, נקודות מילוי מים לשתייה, אוכל וכו' – מומלץ להצטייד טוב לפני, ולעבור על רשימת הציוד לראוד טריפ.
לשם הפורפורצייה, מלבד העובדה שהמרחק בין קצוות ה GRR הם סביב 660 ק"מ, המרחק בין העיר Derby ל – Broome כ – 250 ק"מ, ולפרת כ – 2,200 ק"מ. מהצד השני המרחק בין Wyndham לעיר בירת הטריטוריה הצפונית Darwin הוא כ – 1,000 ק"מ.
הדרך חוצה נהרות נחלים, הרים ועיירות קטנות, קצת אחרי העיר Derby יש לה פיצול שמגיע לכביש 1 הסלול, ובהמשך יש לה פיצול נוסף צפונה לכיוון Kulumburu, קצת (יחסית) לפני העיר Wyndham. אין צורך בפרמיט מסוים לנסיעה באזור אבל שוב – מומלץ להתארגן ולתכנן לפני הכניסה.

לינה
לאורך ה GRR יש מספר מקומות לינה לקמפים מסודרים, ניתן גם לראות באפליקציית Campermate (זמינה להורדה כאן). וישנם ריזורטים למי שמטייל עם תקציב קצת יותר גבוה.

תכנון
לא להקל ראש בתכנון הטיול באזור הזה, מי שלא יתכנן נכון, לצערנו יכול לפגוש תוצאות הרסניות שיכולות לעלות אפילו בחיי אדם. להחליט בערך על חלוקת הימים והדרכים, להצטייד במפות פיזיות ולא רק דיגיטליות, לחשב מרחקים ודלקים (שוב, אפשר להוריד אפליקציית תחנות דלק כאן ולסמן במפות שלכם). אפשר לעשות אחלה של טיול מקצה לקצה של ה GRR בתכנון של סביב 12 ימים.

אוכל
לקנות אוכל שלא יכול להתקלקל כמו פחמימות וקופסאות שימורים, ג'ריקנים של מי שתייה שחישוב של בערך 10 ליטר לאדם (ולמלא בכל פעם שתוכלו, לפעמים זה יהיה בתשלום), גזייה עם מספיק גז להכנת אוכל בשטח. ואם אתם רוצים להתפנק עם מוצר חלב או בשר אז אל תשכחו צידנית טובה עם קרח.

רכב
חשוב מאוד שיהיה רכב מתאים לחוויה, רכב שטח, ולוודא במוסך את התקינות המכאנית שלו, ושהוא מוכן לנסיעה שיכולה להיות עבורו לא קלה לאורך זמן. אפשר לבדוק את הרכב ב Kununura למי שמגיע ממזרח או ב Broome למי שמגיע ממערב. לוודא שיש לכם כלי נהג להחלפת צמיגים, מילוי או הורדת אוויר, שמנים לתחזוקת הרכב, מים בוישרים, גלגל ספייר, כבלים להתנעה, ג'ק תקין, את חפירה, מכשיר לוויני וכו'. לא לחכות לרבע האחרון למילוי דלק! כשאתם מגיעים כמעט לרבע טנק – למלא שוב ברגע שאתם יכולים.

*תכלס? הרבה פעמים הייתי גם סתם עושה תחרות עם עצמי או חברים על כמה זמן לוקח לנו להחליף גלגל (לא מומלץ לעשות את זה לעיתים קרובות, אבל בהחלט חשוב לוודא שאתם יודעים איך עושים את זה לפני הכניסה לשטח).

בטיחות
נסיעה והתנהלות בטוחה תציל את החיים שלכם! בדיוק כמו לבדוק תקינות רכב, גם אתם צריכים להיות עירניים, לא לעלות להגה עייפים, לשתות הרבה ולאכול טוב, ממליץ שלא לנהוג בלילה, וגם להמעיט בנסיעות ארוכות בשעות בין ערביים. לזכור שיש המון בעלי חיים באזור, זה מרחב פראי עם בע"ח משוטטים שחלקם גם יכולים לקפוץ לדרך שלכם. לזכור לנער טוב את השקי שינה ואת האוהלים (מומלץ לישון בתוך הרכב או אוהל על גג אם יש לכם אפשרות), לשים לב לא להחנות בטעות ליד אגם תנינים או נחל זורם, ופשוט, תהיו בוגרים ואחראיים.
בחציית נהרות או חלקים בהם יש מים זורמים, או כל נקודת מעבר שהיא – לא למהר להיכנס…לראות האם הזרם חזק מדיי, עמוק מדיי (לפי גבהים של עצים או אם יש מד גובה בצד), זוויות ירידה או עליה, ותכנון אותו מעבר עם מכווין קרקע.
אפשר להצטייד עם מכשיר לוויני למי שמעוניין, אבל גם כדאי שיהיה לכם איזה "אוקי טוקי" שתוכלו לדבר אחד עם השני אם אתם יותר מרכב אחד. לקריאה נוספת על בטיחות ביבשת אפשר לקרוא כאן.

אושר של רואד טריפ, חוויה שאי אפשר לשכוח

טוב אז...הגיע הזמן לא? התחלנו! המלצות

כמובן שיש המון נקודות עצירה ומקומות מגניבים ומיוחדים לעצור בהם. נתחיל באזור Derby אבל כמובן מי שמתחיל מהצד השני, יצטרך לקרוא את ההמלצות הפוך (סורי חח).

Derby

העיר הייתה המקום הרשמי הראשון שנכבש בשנת 1883 ע"י הבריטים. העיירה מונה כ – 4,500 תושבים, כמעט מחצית מהם ממוצא מקומי – אבוריג'יני. העיר, ביחד עם הערים ברום וקונונורה, היחידות באזור הקימברלי בעלות אוכלוסייה עם מעל 2,000 תושבים. העיירה ידועה כבעלת טווח גאות ושפל הגדול ביותר ביבשת – 11.8 מטרים!:) התעסוקה העיקרית בעיר היא כרייה ותיירות.

  • מוזיאון Wharfinger House – דוגמא לאחד המבנים המוכנים מראש, המותאמים לאקלים טרופי, שהגיע בשנת 1928. כיום במוזיאון יש אוספים של ספנות מקומית, תקשורת ותעופה.
  • עץ Boab Prison – עץ מרשים הממוקם 6 ק"מ דרומית לעיר. היקפו 14.7 מטרים! וההשערה היא שהוא בן 1500 שנה. אגדה עתיקה אומרת שהעץ שימש פעם את המשטרה בשנות ה – 90 כדי לנעול אבוריג'ינים שנעצרו וממתינים למשפט, למשך הלילה בתוך העץ או מחוברים אליו (מיתוס, אין הוכחה לזה..).
  • בית הקברות דרבי פיוניר – בית הקברות העתיק ביותר בקימברלי.
  • השביל הבוטאני Joon Jo – שביל הליכה נחמד עם שלטי הסברה לאורך הדרך, ממש נחמד.
  • גלריה Wandjina Art – תצוגות של יצירות אומנות אבוריג'יניות של אמנים מקומיים.
    המלצות נוספות אפשר קצת לקרוא על דרבי כאן.

דוגמא למספר נקודות עצירה ותכנון בגיב ריבר

Windjana Gorge National Park

התחנה הראשונה ביציאה מדרבי, סביב 150 ק"מ של נסיעה נוחה בסך הכל, ממוקם בתוך אזור הררי, מורכב ממערכת שוניות עתיקות שנוצרות לפני כ – 350 מליון שנה! באזור יש מסלולי הליכה נחמדים ומקום קמפינג (אדגיש שוב, שלפני כל מקום שתגיעו אליו חשוב להתעדכן אם הדרך לשם פתוחה או סגורה, האם הקמפינג עדיין פתוח או שלא). בדר"כ יהיה התחנה הראשונה או האחרונה, תלוי מאיפה אתם מגיעים…יש שם מסלול הליכה מאוד נחמד שאפשר לראות תנינים.

Bell Gorge

באזור כבר תוכלו למצוא נקודות מים לשכשוך (לקרוא שילוט מה מותר ואסור), ותוכלו להנות ממסלול הליכה ממש נחמד לכיוון Lennard River Gorge. וגם האזור של Bell Gorg מאוד יפה ומיוחד.

Manning Gorge

נחל מרענן, מפלי מים מרשימים, עצים וטבע פשוט מהפנט. ממליץ לנסות להגיע לבריכת Yallamia שם אפשר גם לראות אמנות אבוריג'ינית לאורך הדרך. יש שם גם קמפ שנקרא Manning Gorge Campground.

Drysdale River Station

נהר המיטשל! פארק לאומי מגניב ממש, שנמצא כבר יחסית בצפון הקימברלי. באזור יש גם קמפ לילה אם תרצו להישאר ולהנות מיום טיול מלא ביום שלמחרת (או ביום ההגעה שלכם).
אם תרצו, לא עשיתי את זה, אבל ממליץ לצאת בטיסה מעל הפארק, תוכלו לראות טבע מרתק עם צמחייה, בע"ח, מפלי מים ובכלל, תמיד מיוחד לראות את הנוף הזה מזזווית קצת אחרת ולא רק דרך נסיעת שטח, אפשר כמובן לעשות את זה מעוד מקומות לאורך הדרך.

Home Valley Station

לכיוון רכס Cockburn Ranges עם מסלולי הליכה ונופי עם נווה מדבר. אפשר גם להישאר לילה ב Home Valley.

El questro Wilderness Park

4 נהרות מרכזיים חוצים את הפארק, מגוון גדול של בע"ח ומעיינות מים. אחד המעיינות היפים באזור הוא מעיין Zebedee Springs פסטורלי ומרענן!:) גם אזור Emma Gorge נחמד ממש עם אמנות אבוריג'ינית ונקיקים סלע עם נגישות של שבילי הליכה. בתכלס, האזור הזה כבר ממש קרוב יחסית לסוף דרך ה GRR ופה תתקרבו לעיירה Wyndham.

עצי הבאובב מקורם באפריקה ונפוצים בעיקר בסוואנות

 

אגם Argyle

אגם מרתקקקק ויפה בטירוף! יש בו אחלה ריזורטים להתנפק בהם, עם נוף מדהים ומיוחד. אפשר לצאת לשייט או סתם להנות מהנוף המיוחד. זה האגם הגדול ביותר בחצי כדור הארץ הדרומי שנעשה ע"י אדם! נמצא ממש טיפונת דרומית לעיר קונונורה. תנסו לבדוק לינה ב Discovery Park – Lake Argyle Holiday Park עם בריכה לנוף לאגם.

Purnululu National Park

פארק מדהיםםם ממש!! רכס הרים שנראה כמו חבילת קרמבואים, המון גאיות, נחלים וערוצי מים קטנים שיוצרים שכבות שכבות שנוצרו מזרימת מים במשך 360 מליון שנה. באזור המון מסלולי הליכה ונוף מיוחד. הכניסה לפארק כבר ממש מכביש 1 הסלול, באזור הזה כבר אפשר להגיד סופית שיצאתם מה GRR.

פארק הפורנולולו, רכסי קרמבואים...גם אתם רעבים פתאום?

🔥יש לכם המלצות נספות על האזור??יש לכם סיפור דרך לשתף ואתם רוצים שיישאר כקישור ועמוד על שמכם באתר???👈🏾נשמח לשמוע, להוסיף ולעדכן!!

עזרו לנו לעזור למטיילים הבאים :)) 

מוזמנים ליצור קשר והעמוד יעודכן בהקדם  🤠

Gibb River Road גיב ריבר רואד, הסוואנה של אוסטרליה!
5/5